.
.

.

GOLURI MEMORABILE (153): JAVIER ZANETTI VS. ANGLIA

Continuăm seria golurilor memorabile marcate de interişti la Cupa Mondială cu reuşita lui Javier Zanetti din 1998 împotriva Angliei. Meciul a avut loc în optimile de finală ale turneului găzduit de Franţa şi a fost unul dintre cele mai spectaculoase de la acea ediţie. Argentina a marcat prima, prin Batistuta, care a transformat un penalty, dar englezii au întors rezultatul în doar şase minute, prin Shearer, tot din penalty, şi Owen. În finalul primei reprize, sud-americanii au obţinut o lovitură liberă din apropierea careului lui Seaman. Toată lumea se aştepta la o execuţie directă, dar Veron a surprins întreaga apărare adversă printr-o pasă trimisă lui Zanetti, iar legendarul căpitan al nerazzurrilor a marcat cu un şut cu stângul, mingea ducându-se aproape de vinclu. În cele din urmă, calificarea s-a decis la loviturile de departajare, acolo unde Argentina a câştigat cu 4-3.

Sursa foto: 4dfoot.com