.
.

.

INTER PRIMAVERA A CÂŞTIGAT CUPA ITALIEI, DUPĂ O FINALĂ CU JUVENTUS

Pentru a şasea oară în istoria clubului şi pentru prima oară după un deceniu, Inter Primavera a câştigat Cupa Italiei. Echipa lui Stefano Vecchi s-a impus în ambele meciuri din ultimul act în faţa lui Juventus.

Învingători cu 1-0 la Torino, micii nerazzurri au revenit pe Meazza după ce au fost conduşi la pauză şi au câştigat într-un final dramatic, în care au jucat în inferioritate numerică, cu 2-1.

Torinezii au marcat primii, prin Kastanos, în minutul 34, dar Manaj a restabilit egalitatea cu 13 minute înainte de final, după ce s-a distrat cu apărarea bianconerilor.

Câteva minute mai târziu, albanezul a fost eliminat, primind al doilea galben pentru o simulare, iar oaspeţii s-au aruncat disperaţi în atac, inclusiv cu portarul. La una dintre aceste faze, în al treilea minut al prelungirilor, Ionuţ Radu a trimis o degajare perfectă pentru Zonta, care a marcat în poarta goală şi a închis finala.

Meciul cu s-a încheiat cu un mic scandal, care nu a făcut decât să confirme că tot ceea ce ţine de Juventus rămâne insuportabil, indiferent de vârstă. Frustrarea evidentă a lui Nedved este, însă, nepreţuită.

Este genul de meci pe care băieţii nu-l vor uita vreodată. Cupa Italiei a fost o competiţie pe care ne-am dorit să o câştigăm, iar jucătorii mei au arătat că au calitate. Poate că fotbalul nostru nu este la fel de frumos ca cel de anul trecut, dar avem jucători care dau totul pe teren. Această victorie este dedicată tuturor antrenorilor şi celor care lucrează în academia clubului, una cu o lungă istorie a succeselor, iar noi am continuat această tradiţie“, a declarat Stefano Vecchi, la finalul partidei.

Sursa foto: inter.it

One thought on “INTER PRIMAVERA A CÂŞTIGAT CUPA ITALIEI, DUPĂ O FINALĂ CU JUVENTUS