.
.

.

CHIEVO – INTER 0-2. CRONICA MECIULUI

În sfârşit, victorie! Inter a reuşit să câştige după aproape 50 de zile de la precedentul succes în campionat, o perioadă neagră în care s-a schimbat antrenorul şi am avut parte de multe lucruri negative. Încă sunt multe de făcut, erorile, unele grosolane, nu au dispărut, dar echipa încearcă să joace fotbal, iar cele trei puncte obţinute la Verona oferă puţină linişte. Cel puţin până duminică, atunci când pe Meazza va veni Lazio.

Victoria de pe Bentegodi nu i-a scos pe nerazzurri din partea a doua a clasamentului, dar poate reprezenta un punct de plecare pentru o revenire în a doua jumătate a sezonului. Orice altceva în afara unui succes la Verona ar fi complicat şi mai mult lucrurile, iar visele de glorie ale lui Mancini, care continuă să vorbească despre o clasare pe podium, s-ar fi încheiat. Sigur, ţinta lui Mancio rămâne deocamdată departe, dar discursul s-ar putea schimba în cazul în care Inter câştigă şi etapa viitoare cu Lazio, care, în ciuda distanţei din clasament dintre cele două echipe, păstrează un aer de confruntare directă pentru locul 3.

În faţa unui adversar aflat în cel mai bun moment al sezonului (cinci meciuri consecutive fără înfrângere), Mancini a rezistat tentaţiei normale de a revoluţiona echipa de start. Singura modificare faţă de 11-le care a pierdut cu Udinese a fost titularizarea lui D’Ambrosio în locul lui Dodo. Fostul torinez a evoluat în dreapta, cu Nagatomo trecut pe flancul opus, iar prestaţia sa a fost una solidă, încununantă de pasa decisivă de la golul lui Ranocchia, care a închis practic meciul. De altfel, ambele reuşite ale nerazzurrilor au venit în urma unor centrări ale fundaşilor laterali, un lucru care nu s-a mai întâmplat de mult timp. Probabil că, în cele din urmă, tehnicianul nerazzurrilor a înţeles că soluţia cu Nagatamo şi Dodo în acelaşi timp pe teren nu oferă suficientă garanţie într-o apărare oricum nesigură. Poate deloc întâmplător, atunci când brazilianul a intrat pe teren în repriza a doua a partidei de la Verona, a făcut-o ca extremă, nu ca fundaş.

Dispuşi într-un 4-3-1-2 care, în acest moment, pare alegerea logică pentru Inter, nerazzurri au arătat încă din primele minute ale meciului că sunt conştienţi de faptul că un alt pas greşit ar compromite iremediabil întregul sezon. Băieţii lui Mancini au abordat jocul ca o echipă conştientă de superioritatea sa şi au încercat să controleze ostilităţile chiar de la început. Cu toate acestea, prima ocazie a meciului le-a aparţinut gazdelor, la o fază în care Paloschi a păcălit pasul la offside al apărării interiste. Handanovic a intervenit însă providenţial şi a păstrat rezultatul. Rezultat care avea să se schimbe în minutul 19, când Icardi a întors inteligent o centrare a lui Nagatomo, iar Kovacic, care pare să înveţe tot mai bine să joace fără minge, a apărut fără om la finalizare şi a deschis scorul din apropiere.

De altfel, prestaţia tânărului mijlocaş croat este unul dintre motivele pentru care Inter a redescoprit drumul spre victorie. Kova a făcut cel mai bun meci din ultima vreme şi a marcat primul său gol din septembrie, când punctase în remiza de la Palermo. O evoluţie demnă de un număr 10 veritabil, cu multe apariţii între liniile veroneze şi la finalizare (a şutat de cinci ori). În plus, a rezistat unor intrări criminale (cea a lui Cesar era de roşu direct) şi a confirmat că într-un sistem logic, cu o idee clară de joc, poate face diferenţa. Iar naturaleţea şi realismul cu care, după eşecul cu Udinese, a declarat că „încă nu suntem o echipă adevărată” arată că are şi aptitudini de potenţial lider.

În acelaşi timp, un rol important în succesul cu Chievo l-a avut Handanovic, probabil cel mai constant om al nerazzurrilor în acest sezon. Slovenul a salvat rezultatul la 0-0 şi apoi, în finalul primei reprize, l-a blocat pe Meggiorini, autorul unei execuţii spectaculoase care putea schimba meciul. Inter a intrat în avantaj la pauză şi îşi putea dubla avantajul imediat după reluare, dar Nagatomo a tras puţin pe lângă, dintr-o poziţie excelentă. La rândul lor, gazdele au avut o altă şansă foarte bună de a egala, la capătul unui contraatac pornit de la o minge pierdută uşor de Kuzmanovic după un corner al băieţilor lui Mancini. Paloschi nu a prinsă însă spaţiul porţii, la ceea ce s-a dovedit a fi ultima zvâcnire a veronezilor.

În minutul 55, Ranocchia a confirmat că se simte bine în meciurile cu Chievo şi a făcut 2-0 cu o execuţie mai curând de atacant decât de fundaş. Eliminarea lui Ruben Botta, după mai puţin de zece minute de când fusese introdus pe teren, a făcut lucrurile şi mai uşoare pentru Inter. Pe final, Mancini şi-a permis să experiementeze un 4-2-3-1, odată cu intrările lui M’Vila şi Dodo, iar Guarin, altfel foarte slab, a avut ocazia de a marca al treilea gol al nerazzurrilor.

Ultimul fluier al lui Davide Massa a fost o descătuşare pentru elevii lui Mancini şi fanii lor. O victorie care lipsea de aproape două luni şi al doilea meci la rând fără gol primit. Dar, mai ales, senzaţia că lucrurile încep să se mişte în direcţia corectă. Hemoragia a fost oprită, dar până la însănătoşirea completă e drum lung. Important e ca tratamentul să continue să dea rezultate.

Inter: Handanovic – D’Ambrosio, Ranocchia, Juan Jesus, Nagatomo – Guarin, Medel, Kuzmanovic (Dodo 75) – Kovacic (Osvaldo 81) – Icardi (M’Vila 75), Palacio

Chievo: Bizzarri – Sardo, Gamberini, Cesar, Biraghi – Radovanovic, Izco, Hetemaj, Birsa (Botta 64) – Paloschi (Maxi Lopez 64), Meggiorini (Pellissier 85)

4 thoughts on “CHIEVO – INTER 0-2. CRONICA MECIULUI

1. MishuB

Parca te mai linistesti cand vezi un antrenor ca schimba pe unde scartaie. Era clar ca Dodo nu facea fata ca fundas.

In mare e important ca am castigat cu toate ca nu a fost cel mai grozav meci. Medel inca e lasat de unul singur sa tina mijlocul pe aparare. Guarin si Kuzmanovic nu strang deloc. Poate de asta se tot explica titularizarea lui Palacio. Alearga mult si face tot impul defensiva, permitand astfel unui mijlocas sa stea mai retras.

Aporpo am zis ca pun banii pe Palacio separe ca am ramas dator…lui Deki daca nu ma insel :))))

Urmeaza Lazio. Daca Mancini e destept o ia so pe aia…

Forza Inter!

Reply
  2. tutti66

Acelasi Guarin indolent,Palacio iesit din forma sportiva,dar * este sensei Yuto un analfabet dpdv tactic, un dezastru(il face pe Ionathan superstar pe langa el).
    Daca pana acum ne plangeam de jocul lui Mazzari acu ne plangem de lotul lasat de Mazzari.Vedem in pauza daca ne intarim sau doar aducem umputuri

Reply
  3. seby

N-am vazut meciul asta, nu ca n-as fi vrut da’ nu s-a putut. L-am gasit online da’ cre’ ca pl timp de el. Oricum m-am bucurat serios de victorie chit ca inteleg ca destule lucruri nu merg in special probleme individuale. Zice lumea ca Hernanes e fit, sunt curios pe ce pozitie intra da’ oricum va fi un plus pt ca Guarin si Kuz tre’ sa dispara din primul 11 daca vrem sa devenim competitivi. Poate iarna mai aduce un mijlocas desi cred ca ceva in atac pare prioritar.

Reply
  4. boboin

Oavaldo titular.
    Eu zic sa ne concentram pe europa league ca sa ajungem in CL. Cred ca este mai accesibia decat locul 3 in campionat
    .Am mai castigat noi UEFA cand nu mergeam bine in campionat.