.
.

.

DNIPRO – INTER 0-1. CRONICA MECIULUI

Inter şi-a confirmat şi chiar şi-a consolidat statutul de favorită în grupa F din Europa League, după rezultatele primei etape. Nerazzurri s-au impus pe terenul principalei adversare, în timp ce St. Etienne nu a obţinut decât o remiză în Azerbaidjan, împotriva debutanţilor de la Qarabag.

Nu a fost o victorie venită la capătul unei prestaţii care să entuziasmeze, în special în prima repriză, dar succesul de la Kiev arată că actualul Inter este capabil să aibă continuitate în privinţa rezultatelor, un lucru care a lipsit în sezonul trecut. În acelaşi timp, a confirmat o soliditate defensivă de invidiat, iar faptul că băieţii lui Mazzarri nu au primit încă gol în actuala stagiune nu este deloc întâmplător. Experienţa lui Vidic, tehnica lui Ranocchia, forţa fizică a lui Juan Jesus şi Campagnaro şi seriozitatea lui Andreolli formează un mix excelent, iar Handanovic se întreabă probabil dacă evoluează în aceeaşi echipă ca în ultimii doi ani.

La cel mai serios test de până acum, Inter nu a dezamăgit, chiar dacă a jucat într-o formulă cu şase noutăţi faţă de meciul din weekend cu Sassuolo. Un aspect care arată că Mazzarri are soluţii viabile şi pe bancă. Mai multe decât în anii precedenţi, în orice caz. Totuşi, absenţele lui Medel şi Kovacic s-au făcut simţite încă din start. Înlocuitorul chilianului, francezul M’Vila, este încă departe de ceea ce se aşteaptă din partea lui, iar impresia în privinţa evoluţiei sale a fost salvată doar de final. În acelaşi timp, orice încercare de a înlocui un talent precum Kova cu un jucător cum este Kuzmanovic este sortită din start eşecului.

Dacă nesiguranţa lui M’Vila a fost oarecum mascată de o linie defensivă condusă imperial de Vidic şi în care Campagnaro a avut o revenire foarte bună (Dnipro a avut o singură ocazie în prima parte, şutul de la distanţă al lui Konoplyanka, şi o alta în repriza a doua, cu acelaşi jucător în prim-plan), jocul ofensiv a suferit teribil înainte de pauză. Lipsa de calitate de la mijloc şi perioada în continuare cenuşie a lui Hernanes ne-au făcut să revedem parcă multe dintre partidele de anul trecut, când Inter avea doar o posesie sterilă şi era incapabilă să creeze pericol. Nici sistemul 3-5-1-1, cu ineditul căpitan Guarin în spatele lui Icardi, nu a ajutat prea mult, Mazzarri continuând să insiste inexplicabil cu argentinianul vârf unic (şi de obicei izolat), în condiţiile în care este evident că acest lucru nu-l avantajează. Chiar şi în aceste condiţii, Inter ar fi putut conduce după prima repriză, dacă arbitrul întâlnirii ar fi acordat penalty în ultimul minut, la henţul evident comis în careu de Mazuch.

Lucrurile au stat mult mai bine după pauză, când Mazzarri a simţit că poate obţine mai mult şi a mutat curajos, cu Osvaldo în locul lui Kuzmanovic, care s-a remarcat doar prin loviturile încasate din partea unor ucraineni mult prea zeloşi. Deloc surprinzător, gazdele au rămas în cele din urmă în inferioritate numerică, căpitanul Rotan fiind eliminat pentru două cartonaşe galbene, după o intervenţie asupra lui Guarin la mijlocul terenului. Cu un sistem mai ofensiv şi cu avantajul omului în plus, nerazzurri au reuşit în cele din urmă să înscrie, prin D’Ambrosio, după o pasă primită de la Guarin şi un dribling şi o finalizare de atacant. Fostul lateral al lui Torino s-a revanşat astfel pentru o ocazie ratată dintr-o situaţie aproape identică în debutul reprizei, când Boyko a intervenit providenţial în faţa lui, dar a lui Icardi.

După gol, Inter a gestionat corect avantajul, închizându-se foarte bine şi având chiar câteva oportunităţi de a-şi face finalul de meci şi mai liniştit. În cele din urmă s-a încheiat 1-0, a patra victorie în cele cinci jocuri din această stagiune, iar nerazzurri continuă să fie neînvinşi împotriva echipelor din Ucraina.

Urmează o altă deplasare, în Serie A, la Palermo, o excelentă ocazie de a confirma şi de a continua startul bun de sezon.

Inter: Handanovic – Campagnaro, Vidic, Juan Jesus – D’Ambrosio, Hernanes (Jonathan 77), M’Vila, Kuzmanovic (Osvaldo 62), Dodo – Guarin – Icardi

Dnipro: Boyko – Fedetskiy, Douglas, Mazuch, Strinic – Bruno Gama, Kankava, Rotan, Kravchenko (Shakhov 67, Luchkevych 74) – Konoplyanka – Zozulya (Kalinic 79)

Salutare,

Un meci deloc spectaculos dar sincer ma asteptam las asta dupa ce s-a intamplat cu Sassuolo si dupa cati jucatori a schimbat WM in primul 11. Oricum di Dnipro a jucat bine mai ales din punct de vedere tactic si cred ca vor lua locul 2.

Kuzmanovic a fost decent..dar cred ca asta e genul de meciuri la care poate el sa joace. O echipa mai buna e deja prea mult pt el. E clar ca Il professore ar fi schimbat total jocul. In Hernanes am incredere ca isi va reveni si o va face intr-un meci tare. are prea multa experienta si stiinta a jocului ca sa stea anonim tot timpul. In plus, Mazzari l-a sacrificat si pt defensiva, mai ales cu prestatia lui M’Vila.

Ce m-a ingrijorat e incapatanarea lui WM de a juca iar cu un atacant. O face chiar si intr-un meci ci Dnipro. E fricos si nu -ar mira sa inceapa la Palermo cu acelasi sistem dar bineinteles alti jucatori. Apoi…in utlimul sfert de ora l-am vazut pe Jonathan coordonator de joc sau mi s-a parut mie? 😐

In final, e cum zice si mirifiq daca nu castigam cu Palermo degeaba toate laudele astea.