.
.

.

GOLURI MEMORABILE (167): ALDO SERENA VS. BESIKTAS

Primul tur al Cupei UEFA, sezonul 1987/88. Pe Meazza, Inter nu reuşea să rupă echilibrul în returul cu Besiktas. După 0-0 la Istanbul, turcii au deschis surprinzător scorul la Milano, iar Altobelli a restabilit egalitatea. Însă rezultatul nu-i ajuta pe nerazzurri, care riscau o eliminare prematură din Europa. Dar Aldo Serena a readus lucrurile la normal în finalul primei reprize. Atacantul interist a primit o pasă lungă de la Salvatore Antonio Nobile, un jucător aflat la singurul său sezon la Inter, şi, după ce a preluat pe piept, a înscris elegent peste portarul oaspeţilor. O execuţie oarecum atipică a vârfului cunoscut în special pentru prezenţa sa fizică, dar pe care acesta avea să o repete aproape doi ani mai târziu, la Bologna. În cele din urmă, echipa lui Giovanni Trapattoni, varianta fără germani, s-a impus cu 3-1, acelaşi Serena reuşind dubla în ultimele minute ale partidei, şi s-a calificat în faza următoare.