.
.

.

GOLURI MEMORABILE (176): RUBEN SOSA VS. JUVENTUS

Pe 25 octombrie 1992, un Inter aflat în reconstrucţie după despărţirea de trio-ul german Matthaus-Brehme-Klinsmann obţinea o victorie convingătoare în faţa lui Juventus. Nerazzurri s-au impus cu 3-1, la capătul uneia dintre cele mai bune prestaţii din sezonul 1992/93, încheiat pe locul 2 în Serie A. În acelaşi timp, a fost una dintre puţinele evoluţii cu adevărat solide pe care Toto Schillaci, adus în acea vară chiar de la rivala din Torino, le-a reuşit în tricoul Interului, golgheterul Cupei Mondiale din 1990 fiind autorul a două pase decisive. Prima dintre ele, chiar la deschiderea scorului. În minutul 39, Ruben Sosa, un alt jucător transferat la începutul sezonului, de la Lazio, a combinat superb cu vulcanicul atacant sicilian, apoi l-a învins pe Peruzzi cu un şut din cădere. Sammer, câteva minute mai târziu, şi Shalimov, după pauză, au completat lista marcatorilor interişti, în timp ce Andy Moller a înscris golul de onoare pentru bianconeri.