.
.

.

GOLURI MEMORABILE (183): HERNAN CRESPO VS. AS ROMA

A fost una dintre cele mai spectaculoase reveniri din istoria Interului. S-a întâmplat în debutul sezonului 2006/07, când nerazzurri, proaspeţi campioni în urma scandalului Calcipoli, au întâlnit pe AS Roma, în Supercupa Italiei. Pe Giuseppe Meazza, oaspeţii au condus cu 3-0, dar echipa lui Roberto Mancini a dat semne de viaţă în finalul primei reprize, când Vieira a redus din diferenţă. Însă momentul în care toată lumea a realizat că este posibil ca rezultatul să fie întors s-a petrecut la mijlocul părţii secunde. Intrat pe teren de doar patru minute, Hernan Crespo a dus scorul la 2-3, cu o execuţie specialitatea casei: lovitură de cap perfectă, după o centrare de excepţie din alergare a lui Stankovic. Un gol de vârf adevărat. “Arma Letale”, porecla atât de dragă lui Roberto Scarpini, a atacat ca la manual mingea trimisă coechipierul său sârb, i-a luat faţa lui Chivu şi l-a învins pe Doni trimiţând superb la colţul scurt. Revenirea nerazzurrilor a fost completată de acelaşi Vieira, pentru ca, în prelungiri, Figo să dea lovitura de graţie şi să semneze reuşita care a păstrat trofeul la Milano.