.
.

.

GOLURI MEMORABILE (184): NICOLA VENTOLA VS. VALENCIA

Pe 21 martie 2002, Inter a disputat unul dintre cele mai intense meciuri din istoria sa europeană. Nerazzurri remizaseră acasă cu Valencia, scor 1-1, în turul sferturilor de finală din Cupa UEFA, şi se deplasau pe Mestalla fără cei mai importanţi jucători, Vieri şi Ronaldo, ambii accidentaţi. Hector Cuper revenea ca adversar pe terenul echipei pe care a condus-o spre două finale consecutive de Champions League. De moştenirea sa a profitat Rafa Benitez, înlocuitorul său pe banca “liliecilor”, care aveau să cucerească titlul în La Liga în acel sezon. Interiştii nu aveau, deci, o misiune deloc uşoară. Cu toate acestea, partida a început cum nu se poate mai bine. În minutul 3, Kallon a profitat de o greşeală a lui Fabio Aurelio şi i-a pasat excelent partenerului său din ofensivă, Nicola Ventola. Atacantul din Bari şi-a păstrat calmul în faţa lui Canizares şi a marcat cu o scăriţă elegantă. A fost golul decisiv al unui meci dramatic. Inter a rezistat asediului spaniol, chiar dacă în ultimele minute în poartă a intrat fostul jucător al Valenciei, Farinos, care l-a înlocuit pe Toldo, eliminat după ce a primit două cartonaşe galbene.

Sursa foto: bbc.co.uk

One thought on “GOLURI MEMORABILE (184): NICOLA VENTOLA VS. VALENCIA